مقدمه‌ای بر شیوه مشاوره در روانشناسی

انسان تنها موجودی است که با دیگران به تبادل نظر می پردازد و برای آنکه مشکل خود را حل کند از راهنمایی و مشورت کمک می گیرد. بنابر این راهنمایی و مشاوره در طول تاریخ بشر مطرح بوده است. بعضی افراد راهنمایی را نصیحت کردن می دانند در صورتی که این چنین نیست، منظور از راهنمایی راه نمودن و کمک به مراجع است. مردم برای تصمیم گیری، ازدواج، مهارت های اجتماعی، مشکلات تحصیلی و انتخاب شغل به مراکز مشاوره و راهنمایی می روند.
مشاور به فردی گفته می‌شود که به مراجع به شیوه مناسب کمک کند یا به عبارتی مشاوره یک گفت و گوی متقابل و هدف دار می باشد.
انواع مشاوره، مشاوره شغلی-مشاوره تحصیلی-مشاوره خانواده و… می باشد
مسلما بهترین مشاور، مشاوره حضوری است اما در صورتی که مشاوره حضوری صورت نگیرد، مشاوره تلفنی و انلاین هم قابل برگزاری است.

راهنمایی و مشاوره


گوش کردن مهم‌ترین فنی است که مشاوره باید در آن تخصص یافته. یک مشاور باید با حرکات چهره خود دقت و علاقه خود را به گوش دادن صحبت های مراجع نشان دهد.
ویژگی های مهم مشاور:

  • هوشیاری نسبت به محیط
  • علاقه به مردم
  • توانایی ادراک دیگران
  • حس احترام و نوع دوستی

انسان ها در همه ی دوره های زندگی دچار مشکل می شوند و ممکن است بر سر دو راهی قرار بگیرند، این افراد معمولا نمی دانند چه کاری باید انجام بدهند. توصیه مهمی که باید به این افراد داده شود این است که به مراکز راهنمایی مشاوره بروند و یا با اشخاصی که در این زمینه مطالعه دارند مشورت بکنند.
هدف و وظیفه ای که یک مشاور باید داشته باشد؛ برقراری ارتباط موثر با مراجع، درک مشکل یا مسئله مراجع، توجه و دقت درباره روابط با خانواده-دوستان-کارکنان و توصیف تمام مسایل و دغدغه های مراجع است.

به جمع دنبال کنندگان بخش روان‌شناسی نت‌باز‌مگ بپیوندید

فاطمه سعیدبخش

فاطمه سعیدبخش

دانشجوی رشته روانشناسی کودک و نوجوان، علاقه‌مند به مطالعه، موسیقی، طبیعت و ورزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.